fbpx
Gåvoshop
Varukorg
Din varukorg är tom

Digitala föreläsningar under Hjärte­barns­månaden

Under Hjärtebarnsmånaden 2021 kommer Hjärtebarnsfonden att bjuda på fyra stycken online föreläsningar (en i veckan) som erbjuds kostnadsfritt för både våra medlemmar och övriga. De som kommer att föreläsa är kirurg Boris Nilsson och hans dotter som också jobbar med hjärtebarn, barnkardiolog Katarina Hanseus, Daniel Sundberg om skolan och hjärtebarn och Ella Sten som är guchare och tyngdlyftare.

Läs mer om alla våra föreläsare och vad de kommer att prata om nedan. Samtliga föreläsningar kommer att hållas klockan 19.00 och ta 45-60 minuter, inklusive tid för frågor från publiken.

Föreläsningen med Ella Sten 24/2 kl 19.00 är INSTÄLLD.
Samtliga föreläsningar är stängd för anmälan.


4 februari 2021 – Daniel Sundberg ”Hur lägger man upp en bra strategi för kontakterna med skolan”

Daniel Sundberg är grundskolelärare i grunden, men har de senaste 20 åren arbetat som skolforskare vid Linnéuniversitetet. I sitt arbete som professor ger han råd till skolmyndigheter kring vad forskningen visat på som viktiga faktorer för att alla barn ska kunna lyckas i skolan. Han är också pappa till Hedda 15 år som har ett hjärtfel. Han kommer att berätta om deras resa genom skolan och ge råd kring hur man som förälder kan stödja sitt barns skolgång. Föreläsningen kommer att handla om vad som kan vara viktigt att tänka på och hur man lägger upp en bra strategi för kontakterna med skolan.

Daniel Sundberg

NY TID!
18 februari 2021 – Boris och Nike Nilsson – ”Så går en hjärtoperation till”

Boris Nilssons och hans dotter Nike Nilsson arbetar båda dagligen med hjärtebarnsfamiljer.
Boris har arbetat som barnhjärtkirurg i Göteborg i snart 30 år, som han tycker är ett mycket intressant och stimulerande arbete, men också krävande.  Han har haft förmånen att få vara med under en oerhört dynamisk period inom barnhjärtkirurgin, då nya och bättre behandlingsmetoder utvecklats, vilket kommit ”våra” hjärtebarn tillgodo i form av färre komplikationer och lägre operationsrisk.

Boris dotter Nike Nilsson är 25 år och studerar till läkare vid Göteborgs universitet, samt jobbar som undersköterska på barnintensiven vid DSBUS och driver även eget fotoföretag. Hon har alltid velat bli läkare och jobba inom vården, framförallt med barn. Då hjärtebarn såklart ligger henne extra varmt om hjärtat trivs hon otroligt bra på BIVA. Nike tycker att det är fantastiskt utvecklande för hennes framtida arbetsuppgifter att dagligen få arbeta med hjärtebarnen.

Tillsammans kommer Boris och Nike berätta mer om deras arbete och hur en hjärtoperation kan gå till.

Bois och Nike Nilsson

17 februari 2021 – Katarina Hanseus – ”Medfödda hjärtfel och graviditet” 

Katarina Hanseus arbetar som barnkardiolog vid Barnhjärtcentrum i Lund. Hon började på barnkardiologen nästan direkt efter utbildningen och har aldrig ångrat sitt val. Hon kom tidigt i kontakt med forskningen inom barnkardiologen i Lund och gjorde en doktorsavhandling om ultraljud på barn med medfödda hjärtfel med fokus på mätningar av hjärtrummens storlekar och på bedömning av blodflöden (Doppler) som mått på hjärtfunktion.

Under de senare åren har Katarina fått kombinera patientarbete med att vara chef för barnhjärtsektionen. Utöver arbetet vid Barnhjärtcentrum är hon engagerad inom AEPC (Association European Paediatric and Congenital Cardiology), dvs den europeiska barnkardiologföreningen och är under detta år föreningens president. Sedan sommaren 2013 är Katarina ansvarig för Hjärtebarnsfondens seglarläger för barn och ungdomar med hjärtsjukdom som drivs tillsammans med Roslagens Seglarskola på Assö, Barnens Ö, den veckan är en av sommarens absoluta höjdpunkter, förutom att få vara i skärgård, utomhus och i båt, med ett bra ledargäng så känner hon sig prioriterad som får träffa lägerdeltagarna lång utanför sin normala barnkardiologiska miljö.

Katarina kommer bl.a. att tala om Medfödda hjärtfel och graviditet under sin föreläsning.

Katarina Hanseus

INSTÄLLD!
24 februari 2021 – Ella Sten – ”Att ha hjärtfel och vara personlig tränare”

Ella Sten är guchare (vuxen med medfött hjärtfel) och älskar att lyfta tungt, men att träna styrke­lyft som guchare är en balansgång. På grund av hjärtfelet kan hon inte tävla. I stället har hon hittat sin nisch som personlig tränare och kostrådgivare.

Ella kommer att prata om sitt hjärtfel och vad träningen har inneburit för henne. Bekanta dig med Ella redan innan föreläsningen här.

Ella Sten