fbpx
Varukorg
Din varukorg är tom

Styrelse

Styrelsemedlemmar

Ordförande
Katarina Haneus
katarina.hanseus@hjartebarnsfonden.se
Katarina Hanseus arbetar som barnkardiolog vid Barnhjärtcentrum i Lund sedan 35 år tillbaka. Hon började på barnkardiologen nästan direkt efter utbildningen och har aldrig ångrat sitt val. Hon kom tidigt i kontakt med forskningen inom barnkardiologen i Lund och gjorde en doktorsavhandling om ultraljud på barn med medfödda hjärtfel.

Kassör
Maria Nyström
maria.nystrom@hjartebarnsfonden.se
Maria är mamma till ett barn med hjärtfel. Hon är utbildad inom kommunikation, marknad och personal.

Vice ordförande
Lovisa Wetterblad
lovisa.wetterblad@hjartebarnsfonden.se
Lovisa är mamma till ett barn med hjärtfel. Hon är ordförande i Hjärtebarnsfonden Stockholm och utbildad inom marknadsföring och ekonomi.

Styrelseledamot
Emma Fritz
emma.fritz@hjartebarnsfonden.se
Emma lever med ett medfött hjärtfel. Hon har suttit i styrelsen för Hjärtebarnsfonden GUCH i många år och har varit ledare på våra läger.

Styrelseledamot
Thandi Schüler
thandi.schuler@hjartebarnsfonden.se
Thandi är mamma till ett hjärtebarn. Hon jobbar som rekryteringskonsult inom IT management och har suttit som ledamot i styrelsen i tre valår i Hjärtebarnsfonden Väst samt i valberedningen. Hon har nära kontakt med Ronaldhuset i Väst.

Styrelseledamot
Anna Boden
anna.boden@hjartebarnsfonden.se
Anna är kontaktsjuksköterska på Hjärtmottagningen DSBUS sedan -94, och de senaste 10 åren har hon också arbetat som kontaktsjuksköterska inom fosterkardiologin och för föräldrar och barn med komplicerade hjärtfel.

Styrelseledamot
Anne Marchal
anne.marchal@hjartebarnsfonden.se
Anne jobbar idag inom media, kommunikation och journalistik.

Suppleant
Axel Roth
axel.roth@hjartebarnsfonden.se
Axel lever med ett medfött hjärtfel. Han är ledare på våra läger och brinner för Hjärtebarnsfonden. Idag jobbar han som konditor och har tävlat för svenska konditorlandslaget.

Suppleant
Kajsa Yngve
kajsa.yngve@hjartebarnsfonden.se
Kajsa lever med ett medfött hjärtfel. Hon sitter idag i styrelsen för GUCH och har ett stort engagemang att få Hjärtebarnsfonden att synas. Hon är också volontär på barnhjärtsavdelningen i Lund.

Valberedning

Ledamot, sammankallande
Jessica Holmström
jessica.holmstrom@hjartebarnsfonden.se

Ledamot
Carolin Persson Munther
carolin.persson-munther@hjartebarnsfonden.se

Ledamot
Danny Brännhult
danny.brannhult@hjartebarnsfonden.se

Ersättare valberedning
Jeanette Sjölund 
jeanette.sjolund@hjartebarnsfonden.se

Revisorer

Ledamot
Mattias Egonsson
mattias.egonsson@hjartebarnsfonden.se

Ledamot
Lars Nilsson
lars.nilsson@hjartebarnsfonden.se

Suppleant
Göran Engborg
goran.engborg@hjartebarnsfonden.se

Auktoriserad Revisor
Grant Thornton
Josefin Fors
josefine.fors@se.gt.com