Navigering

Styrelse

Styrelsemedlemmar

Ordförande
Linda Sundberg
Mobil: 076-633 15 44
linda.sundberg@hjartebarnsfonden.se
Mamma till ett barn med hjärtfel, verksamhetsledare inom personlig assistans, har varit styrelseledamot och sekreterare i ILCO.

Kassör
Maria Nyström
Mobil:070-224 23 64
maria.nystrom@hjartebarnsfonden.se
Mamma till ett barn med hjärtfel. VD inom personlig assistans och ordförande i bransch personlig assistans – vårdföretagarna Almega. Utbildad inom kommunikation, marknad & personal.

Ledamot, vice ordförande
Birgitta Elfsson
Mobil: 070-682 25 33
birgitta.elfsson@hjartebarnsfonden.se
Mamma till ett barn med hjärtfel. Leg. apotekare, har varit ordförande i Hjärtebarnsfonden Stockholm.

Ledamot
Malin Berghammer
Mobil: 070-266 46 40
malin.berghammer@hjartebarnsfonden.se
Har ett medfött hjärtfel, barnsjuksköterska, Fil Dr. lektor, har varit ledamot och ordförande i Hjärtebarnsfonden Väst.

Ledamot
Åsa Hofsten
Mobil: 070-576 46 10
asa.hofsten@hjartebarnsfonden.se
Mamma till ett barn med hjärtfel. IT-strateg inom digitalisering och välfärdsteknologi, utbildad systemvetare och ekonom. Har varit ordförande i Hjärtebarnsfonden Mitt och samtalsledare, utredare och förbundsrevisor på riksnivå.

Ledamot
Gunnar Skarland
Mobil: 070-811 93 11
gunnar.skarland@hjartebarnsfonden.se
Pappa till ett barn med hjärtfel. Creative Director med 30 år i reklambranschen och stor erfarenhet av insamlingsorganisationer. Utbildad på Berghs School of Communication samt Kent Institute of Art and Design. Skriver bloggen Heja Abbe.

Suppleant
Madeleine Frid
Mobil: 070-339 03 81
madeleine.fridh@hjartebarnsfonden.se
Mamma till barn med hjärtfel. Kontaktförälder i Hjärtebarnsfonden sedan 2006. Arbetar som IT-samordnare och handläggare.

Suppleant
Kim Nersing Piccardo
kim.nersing-piccardo@hjartebarnsfonden.se
Utbildad lärare och med specialpedagogisk inriktning och har arbetat inom LSS de senaste 10 åren.

Suppleant
Lovisa Wetterblad
lovisa.wetterblad@hjartebarnsfonden.se
Mamma till barn med hjärtfel. Ordförande i Hjärtebarnsfonden Stockholm.

 

Valberedning

Ledamot, sammankallande
Henrietta Sterner
Mobil: 070-916 73 18
henrietta.sterner@hjartebarnsfonden.se

Ledamot
Emma Fritz
Mobil: 073-425 81 45
emma.fritz@hjartebarnsfonden.se

Ledamot
Danny Brännhult
Mobil: 073-319 63 63
danny.brannhult@hjartebarnsfonden.se

Ersättare valberedning
Jessica Holmström
Mobil:
jessica.holmstrom@hjartebarnsfonden.se

Revisorer

Ledamot
Erika Carlberg
Mobil: 070-664 03 88
erika.carlberg@hjartebarnsfonden.se

Ledamot
Lars Nilsson
Mobil: 070-526 30 09
lars.nilsson@hjartebarnsfonden.se

Suppleant
Göran Engborg
Mobil: 070-526 30 09
goran.engborg@hjartebarnsfonden.se

Auktoriserad Revisor
Grant Thornton
Josefin Fors
Telefon: 08-563 071 91
josefine.fors@se.gt.com